Úvodní ročník Bike Rally Most je za námi

23. 10. 2012 - Články -> Aktuality

První říjnový víkend bylo na mosteckém vrchu Ressl nezvykle rušno. Kromě místních houbařů se zde proháněli bikeři v rámci úvodního ročníku závodu Bike Rally Most, který pořádala Kološkola Tomáše Trunschky spolu s oddílem KL sport Most. Princip závodu spočíval v sedmi měřených úsecích („erzetách“), mezi nimiž bylo navíc nutné absolvovat přejezdy a vejít se do celkového tříhodinového limitu. Přestože Trunda připravil jednotlivé erzety tak, aby byly orientovány více na techniku sjezdu v terénu, nežli na fyzickou výkonnost a přiložené mapky převýšení to potvrzovaly, kdo mostecké traily znal, věděl že to rozhodně nebude nic pro slabé povahy. Trať částečně kopírovala pohárový maraton Extrém Bike, některé úseky ale byly zkráceny, jiné se opakovaly a jeden se jel v obráceném směru. Každopádně byla znalost tratě výhodou, z tohoto důvodu se také v sobotu odpoledne konal volný trénink, na němž se sešla většina startujících a po skupinách měli možnost se za pěkného baboletního počasí na trati dostatečně vydovádět.

Termín samotného závodu padl na neděli a kdo čekal opakování sobotní pohody, byl nejspíš zprvu docela zklamán. Předpovědi počasí se vyplnily a ihned po západu slunce se snesl na mostecké singltreky déšť, který vydržel až do startu prvního závodníka. Celá trať se tak ponořila do bahna a stala se z ní solidní klouzačka. V areálu restaurace na vrcholu Resslu se startující schovávali před deštěm všude, kde to šlo a evidentně se jim do závodění moc nechtělo. Nakonec se ale všichni dostatečně vyhecovali, pršet přestalo a boj mohl začít.

Úvodní RZ byla kombinací Pohádky A a B a hned v prvním prudkém sjezdu měla většina závodníků na rozmočeném jílovitém podloží problémy, finální část pak byla pro mnohé velikým oříškem. Těsně před prvním „odpípnutím“ konce měřeného úseku byly k vidění neúspěšné pokusy vejít se do dvou prudkých zatáček, které by mohly být námětem na obstojný komediální videosestřih – část závodníků skončila v přilehlých křovinách, někteří sjeli k časomíře po zadku a ti rozvážnější vycvakli tretry a pokoušeli se sjezd „seběhnout“......což ale nebylo o moc lehčí. Komentáře některých závodníků na enduro strojích: „Tohle byla prej pohádka, nechci vidět, co bude další...“ dostatečně vystihovaly situaci. Přítomní záchranáři ale naštěstí nemuseli zasahovat, celý závod se kupodivu až na pár drobností obešel bez zranění.

Další dvě RZ se jely v podobném duchu jako úvodní Pohádka. Palyza byl kombinací přejezdů klád a lávek, Šedý kaňon byl poměrně dlouhý a rychlý, zpestřený o závěrečnou projížďku břízkami až k vodní nádrži Matylda. V obou těchto erzetách se díky extrémně kluzkému terénu dalo hodně získat, ale i ztratit.

Dlouhý přejezd kolem vodní nádrže a prudké stoupání zpět na vrchol Resslu nás přivedl na další RZ – Pařízkáč kombinovaný se Samotou v opačném směru. Zde už byla trať rychlejší a bezpečnější. Po dalším stoupání čekalo závodníky milé překvápko – bufet. Trundovo manželka Pája napekla a navařila, podávaly se také jonťáky, gely a pro vymrzlé bikery byly nality paňáky balantýnky. Po občerstvení závod ubíhal mnohem lépe, také díky faktu, že se postupně trať zlepšovala a terén se stal rychlejším a bezpečnějším. Pátá rychlostní zkouška – Moira byla krátká a rychlá, následující Pohádka naopak dlouhá a fyzicky náročná, ta seděla více maratoncům a vyznavačům crosscountry, naopak borci na endurech tu brečeli, že prý už na to nemají, nějteří se váleli uprostřed cesty v blátě a dávali si cigáro. Po posledním kopci následoval pohodový závěrečný sjezd Vebr, po němž už všichni dojížděli turistickým tempem do cíle.

V součtu všech měřených úseků byl jednoznačně nejrychlejší borcem Pavel Linet (Hudy Sport Most), který zároveň vyhrál všech 7 měřených úseků a porazil i našeho olympionika Honzu Škarnitzla.

Kompletní výsledky

Fotogalerie Rob Trnka

Fotogalerie S. Pecho

Video od Martina Beneše

1.RZ z pohledu jezdce